NE ARAMIŞTINIZ?

Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem (LRT) Hattı Projeleri ve Fizibilite Etütleri

Kocaeli Ulaşım Ana Planı (KUAP) kapsamında belirlenen yolculuk talepleri doğrultusunda öngörülen Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattı (HRS/LRT) projeleri ve fizibilite etütleri hazırlanmıştır.

Kuzey HRS Hattı güzergahı Körfez ilçesi Atalar Mevkii’nden başlayarak D-100 Karayolunu takip ederek Tütünçiftlik-Derince-İzmit-Yahya Kaptan-Köseköy Cengiz Topel Havaalanı’na ulaşarak sonlanmaktadır.

Söz konusu omurga hattı İzmit, Derince, Körfez ve Kartepe ilçe merkezlerini birbirleriyle ve İzmit kent merkezi ile olan bağlantısını sağlamaktadır. Hattın ana hizmet bölgesi konut alanları, önemli kentsel aktivite alanları ile iş alanlarını içerisinde bulundurmaktadır.

Hattın 2020 ve 2025 yıllarında iki aşamalı olarak işletmeye açılması planlanmaktadır. Toplam uzunluğu yaklaşık 33,3km olan sistemin, Dubai Port-Uzunçiftlik kesimini oluşturan 25km’lik bölümü ilk aşamada, doğu ve batı yönlerinde hattın uzatılması ise 2025 yılında tamamlanacaktır.

Hattın güzergahı, Körfez Atalar Mahallesinde yeraltında başlayarak, doğuda Fabrikalar bölgesinde yeryüzüne çıkmakta, Köseköy istasyonunda viyadük yapıya geçmekte, tekrar hemzemin yapıya dönerek D100 Karayolu’nu takip etmekte, Cengiz Topel Havaalanı’nda hat sonlanmaktadır. Güzergah boyunca hat 24km yeraltında, 6,2km hemzemin ve 3,1km viyadük olarak devam etmektedir. Toplam 23 istasyona sahip olacak hattın 17 istasyonu yeraltıda, 5 istasyonu hemzemin ve 1 istasyonu viyadük yapıdadır.

İşletme özelliklerine göre sistemin açılış yılında zirve saatte tek yönde kesitte 9.211 yolcu taşıyacağı bu değerin ana plan hedef yılı olan 2035’te 17.168 yolcuya, 2050 yılında ise 25.856 yolcuya ulaşacağı hesaplanmıştır.

2035 yılı model atama sonuçları raylı sistem hattı özelinde değerlendirildiğinde söz konusu güzergâh üzerinde hedef yılında zirve saatte tek yönde toplam yolcu 34.654, zirve saatte iki yönde toplam yolcu 48.339, günlük iki yönde toplam yolcu 425.125, yıllık iki yönde toplam yolcu 144.967.474’e ulaşmaktadır.

Kuzey HRS Hattı (Atalar-Cengiz Topel Raylı Sistem Hattı) açılış yılı 2020’de yedek araçlar dâhil 44 araçla işletmeye başlaması, 2050 yılında ise 167 araçlık bir filo büyüklüğüne ulaşması öngörülmektedir.

Araçların depolama alanını, işletme ve kontrol merkezini (TCC) ve bakım atölyelerini kapsayan depo sahası, Yahya Kaptan’dan sonra, Km:24+300’den itibaren ana hattan ayrılarak 250.000 m2’lik alanda tasarlanmıştır.

Karayolu ile kesişen bölgelerde sinyalize kavşaklar düzenlenerek hem yaya hem raylı sistem hem de karayolu güvenliği en üst seviyeye taşınmıştır.

 • Şehir KOCAELİ
 • Ülke Türkiye
 • İş Veren

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

  Ulaşım Daire Başkanlığı

 • Çalışma Takvimi 2014-2015
 • Çalışma Kapsamı

  Ulaşım ve Trafik Etütleri

  Sondaj, Jeolojik-Jeoteknik Etüt

  Geoteknik Raporu

  Harita Alımı ve Plankote Hazırlanması

  Güzergah Avan Projeleri

  İstasyon Avan Projeleri

  Depo-Atölye Tesisleri Avan Projeleri

  Elektromekanik Avan Projeleri

  Transfer Merkezleri Fikir Projeleri

  Geçici Trafik Sirkülasyon Projeleri

  Kamulaştırma Dökümanları

  Altyapı Projeleri

  Drenaj Projeleri

  Keşif-Metraj Raporları

  Fizibilite Raporu

  ÇED Çalışmaları

  3 Boyutlu Perspektifler ve Animasyonları